Біфітери (англ. Beefeater від beef «яловичина» + eater «їдець») – неофіційна назва церемоніальних вартових лондонського Тауера. Офіційною (короткою) англійською назвою є Yeomen Warders ( «Еменська варта»).


Це формування було створено за часів короля Англії і Уельсу з династії Тюдорів Генріха VII. В це формування відставних-офіцерів Збройних сил Великої Британії, які мають бездоганний послужний список, та прослужили у військах не менше 22 років і відмінно зарекомендували себе.

Вони завжди відрізнялися традиційною вірністю і відданістю Англійській Короні. Століттями біфітери відповідали за нагляд за ув’язненими Тауера і охорону королівських регалій, але з часом, з нульовими ризиками ймовірності змов серед дворянства, нині вони виконують почесні функції екскурсоводів і самі є пам’яткою Лондона.

А ще в честь них названо англійський джин

Довгий час вартовий-йомен міг вийти у відставку в будь-який час і передати своє місце у спадок. В результаті цього багато йоменів «приторговували» своїми посадами при виході у відставку. Вважалося, що йомену дуже не пощастить, якщо він помре на службі і не встигне продати своє місце. Закінчилася ця традиція тільки в 1826 році. Тоді герцог Веллінгтонський ухвалив, що стати йоменом може тільки людина, яка пройшла військову службу і відзначилася на ній.

Спочатку всі біфітери могли не тільки нести свою службу в Тауері, але і жити там. Разом з ними в фортеці, крім в’язнів і членів королівської сім’ї, жили ще сотні інших людей, здебільшого обслуговуючий персонал . Сьогодні йомени як і раніше живуть в Тауері. У стінах середньовічної фортеці їм надаються квартири за розумну орендну плату.

Сьогодні в Тауері працює один дуже примітний паб під назвою Yeoman Warders Club. Потрапити туди, звісно, можна тільки будучи вартовим-йоменом або на запрошення одного із вартових. Саме там подається справжній джин Beefeater і гірке пиво Beefeater, що виготовляють спеціально для Йоменів британською пивоварнею Marston’s.

У Тауері і сьогодні шанують вікові традиції. Наприклад, кожен день проходить церемонія закриття фортеці на ключ, а перед візитом членів королівської сім’ї біфітери перевіряють підвал на наявність змовників. Найдавнішій традиції вже 700 років.

Доглядач ворон – одна з почесних посад біфітерів. Бути біфітером – це вже честь, бути «рейвенмайстром» почесно подвійно.
У Тауері і сьогодні живе багато ворон. Коли саме птиці оселилися там невідомо, але дуже швидко вони стали одним з його символів. Тоді ж і з’явилося повір’я, що коли останній ворон покине Тауер – завалиться британське королівство.
Саме тому Карл II видав указ, згідно з яким воронів в фортеці завжди має залишатися не менше шести. А стежити за птахами і повинен «рейвенмайстер».

Форма для кожного біфітера шиється індивідуально по знятим з кожного міркам. Традиційно вартові носять повсякденну форму темно-синіх кольорів. Ця форма була введена 1858 році. Куди більш відоме «тюдорівське королівське плаття» – червона форма з позолотою. Але сьогодні вона використовується тільки для урочистих подій. З’явилася червоно-золота форма в 1549 році і з тих пір практично не змінилася.

В даний час в Тауері служить 37 біфітерів. Раніше почесних вартових було більше, проте сьогодні у великій кількості просто немає необхідності. Кожен з них, крім «церемоніальних» обов’язків, займає ще якусь посаду. Бармен, який працює в місцевому пабі, також є біфітером. Інші проводять екскурсії і виконують інші, найрізноманітніші, обов’язки.

Справжня назва почесної варти – «Yeomen Warders», що перекладається, як «вартовий-йомен». Їх корпус входить в королівську лейб-гвардію. Назва «Beefeater» є народною і походить від слів «beef» – ​​яловичина і «eater» – їдець. Історики вважають, що неофіційна назва з’явилося завдяки привілеї Йомена їсти м’ясо з королівського столу в будь-яких кількостях.

Ось вже багато років в підземелля Тауера спускаються хіба що туристи і службовці. Фортеця давно перестали використовуватися як в’язниця. Втім, останній раз камери в підземеллі використовували в 1941 році, коли у Великобританії заарештували одного з соратників Гітлера- Гесса. Примітно, що багато біфітерів тоді взяли у нього автограф.
Так, і ще, всупереч віковим традиціям в 2007 році біфітером стала жінка.