Katia Sadilova

Сьогодні італійська газета Corriere della Sera опублікувала статтю, в який описує перші висновки вчених, які проаналізували перебіг хвороби covid-19, і висновки ці досить невтішні. Газета пише, що “covid-19 – це захворювання, яке у своїх найважчих формах, як ми знаємо, вражає легені. Весь світ намагається дістати респіратори, балони з киснем, шоломи, які допомагають функціонуванню альвеол. Але Covid-19 стосується не лише легень.

Про “напад на мульті-органи” говориться вже в перших звітах китайських лікарів, коли ВООЗ щойно дала ім’я Sars-CoV2: тоді вже говорилося про серйозні наслідки для нирок. Зараз з’ясовується, що хоч і рідше, але страждають і інші органи.
Окрім легенів, рецептор Ace2 виявляється присутнім у багатьох тканинах, включаючи серце, судини, кишківник та нирки. Крім того, терапії, що рятують життя, можуть виявитись надто важкими, а іноді і токсичними, завдяки чому період відновлення у пацієнтів дуже тривалий.” Лікарі з Великої Британії зазначають, що “з 690 пацієнтів, які знаходились в інтенсивній терапії, 25% потребували розширеної серцево-судинної підтримки, 18,5% – необхідного діалізу, 4,5% – неврологічного забезпечення. Зокрема, гостра ниркова недостатність є однією з найчастіших ускладнень”.
Деякі з тих, хто вижив, не зможуть повністю відновитись, і пошкодження можуть бути постійними, особливо в легенях. “Велика кількість тих, хто пережив гострий респіраторний дистрес-синдром, не зможуть повернутися до роботи”, – сказав Онен Гаджич, фахівець, який працює в реанімації клініки Майо Рочестер, штат Міннесота.
Коронавірус також не шкодує й нирок. 6% пацієнтів Sars та 25% пацієнтів Меrs також мали серйозні ураження нирок. Дослідження підтверджують, що Sars-Cov 2 може робити те саме. Китайські дослідження показали, що у пацієнтів, заражених вірусом, легко розвивається гостра ниркова недостатність (27%), особливо якщо вони літні і страждають від інших хронічних проблем, таких як передсердна гіпертензія та серцева недостатність.
Стосовно серця. Крім інфаркту міокарда та болей в грудній клітині також спостерігаються перикардити, запалення оболонки серця та міокардити, а також запалення серцевого м’яза. Jama Cardiology опублікував звіт про проблеми з серцем серед хворих на коронавірус у Вухані, Китай. Дослідження, проведене доктором Цібін Лу в лікарні Чжуннана Університету Ухань, виявило, що 20% пацієнтів, які мали covid-19, страждали від ушкодження серця. У багатьох з них не було раніше жодних кардіологічних патологій, але електрокардіограми цих пацієнтів були проблематичними, і через це ризик смерті для них став у чотири рази більшим, ніж у тих, хто не спостерігав серцевих ускладненнь. У цих пацієнтів було виявлено високий рівень тропоніну, ознака того, що серцевий м’яз зазнав пошкодження.
Коронавірус може викликати також і неврологічні проблеми ще до появи респіраторних симптомів: інсульт, судоми, епілепсія, що й було зафіксовано у різних клінічних випадках у світі, а також в Італії.
Саме через це в цивільній лікарні міста Брешіа було відкрито центр Neuro-Covid, який працює з 23 березня і в даний час має 60 пацієнтів. Вони не є звичайними пацієнтами, а саме тими, у кого були помічені симптоми психічних розладів, епілептичні припадки або сильні головні болі і які одночасно мають позитивний тест на вірус. Досі не вдалося зафіксувати, чи дійсно вірус може впливати на мозок. Але вчені, які вивчали Sars, побачили, що вірус може проникати в мозок деяких пацієнтів.