Тамара Горіха Зерня

Коли рік тому команда Зе писала, що Зеленський – український Трамп (у мініатюрі), я сміялася. Ну дійсно, це було кумедно. Але, як відомо, кожен має право на помилку, і тому я визнаю, що помилялася. Два найвеличніших лідери сучасності мають спільну рису – уміння блискавично перекласти відповідальність.

У Зеленського традиційно у всіх бідах винна невістка (закреслено) Порошенко; а також кожен, хто трапиться під руку, від Гончарука до безіменного лісника. У крайньому випадку, вина покладається на погоду, несприятливі обставини, вирваний контекст, коронавірус – подарунок богів і знову на ПП.

У Трампа немає Петра Олексійовича, тому довелося викручуватися. Цього тижня винною виявилася Всесвітня організація охорони здоров’я, яку він звинувачує у приховуванні обсягу епідемії та маніпулюванні фактами на користь Китаю, що призвело до неспівмірно високого поширення вірусу у світі.

Озвучивши цю претензію, президент США повідомив, що Штати призупиняють фінансування ВООЗ на період від 60 до 90 днів, до завершення розслідування по китайському казусу.
Ідеться про приблизно 15% бюджету організації; минулого року США виділили їй 400 млн. доларів, тоді як загальний бюджет за 2018-2019 рр. склав біля 6 млрд. доларів.

ВООЗ поки що не коментує. Натомість Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш висловився у ключі deep concerns, відзначивши, що зараз час для єдності та об’єднання зусиль міжнародної спільноти у боротьбі проти вірусу, а не час для обрізання бюджетів.

У чому ж полягає основна претензія до ВООЗ? 14 січня вони твітнули, що «попередні дослідження, проведені китайськими органами влади, не виявили чітких доказів передання вірусу від людини до людини». Проте вже 23 січня оприлюднили офіційний звіт, у якому застерігали, що вірус передається від людей, і що ступінь зараження є вищим, ніж у сезонного грипу.
На думку Трампа, цей тижневий розрив між двома звітами і став причиною глобальної пандемії.

Зі свого боку, Трамп 24.01 дякував китайському уряду за зусилля у подоланні вірусу та велику прозорість їхньої діяльності. «It will all work out well. In particular, on behalf of the American People, I want to thank President Xi!».

7 лютого, коли ВООЗ оголосила надзвичайний стан у медичній сфері, він відзначив, що «Китай працює дуже добре … я думаю, вони виконують професійну роботу. Вони підтримують контакт із Всесвітньою організацією охорони здоров’я».

І навіть 27 лютого, попри численні попередження власної розвідки та власних радників, він все ще публічно применшував загрозу вірусу, заявляючи, що він «дивом» зникне за один день. До кінця лютого у США було проведено лише 4 тис. тестів на коронавірус.

Зараз країна стикнулася із безпрецедентним спалахом захворювання. Ковід підтверджений у більш ніж 600 тис. американців, а кількість загиблих перевищує 25 тисяч на даний момент.

Поза сумнівом, те що зараз відбувається – це урок, кейс, приклад для всього світу. Очевидно, людство має чомусь навчитися; за підсумками зміниться роль – і бюджети – міжнародних структур, зміняться моделі реагування на надзвичайні ситуації.
Шкода тільки, що Україна при Зеленському – це країна невивчених уроків. Єдине, що вміє робити наша чинна влада – виправдовуватися. І шукати винного у своїх провалах. Це не я, сказав Круть. Це не я, відповів Верть…