Volodymyr Mylenko

Ізвіняйте, шо я не про ціну на нафту, про це і без мене тут напишуть. Я ось про шо.

Ксю відкопала такий серіал, який, виявляється, іде right now на телеканалі “4” – “Карпатський рейнджер”. Я теж підсів подивитися. Нормальний такий серіальчик, але я не про якість хотів сказати.

От ми до-о-овгий час жили в московитському телевізорі. І, відповідно, дивилися фільми і серіали про тамтешні реалії – “Бандіцкій Путінбург” чи там “Уліци подбітих фонарєй”. Максимум, що було – це “біндеравци” в “Браті-2” чи білоруси у “Любіть по-русскі – 3”. Але це так, дуже епізодично і взагалі. А навіть якщо і знімалося десь в Україні (“Свати”) чи Білорусі (“Зал ожиданія”), то все одно це подавалося як Московія.

Потім, осьосьочки уже, почало з’являтися українське кіно. Погане, хороше – не суть. Головне, що воно почало з’являтися. І тут важливо подивитися, які ж локації там, у цьому новому кіно.

Ну, фільми про Євромайдан і війну – понятно. А якщо подивитися на фільми “цивільної” тематики. От я щас згадую:

“Припутні” – Чернігівщина (неочевидно, якщо я не помиляюся, та все ж);
“Мої думки тихі” – Закарпаття;
“Останній паскаль”, “Карпатський рейнджер” – Карпати, Закарпаття;
“Дзідзьо Контрабас” – Галичина;
“Сторожова застава” – гори, опять же Карпати.

Ну, і так далі.

Тобто я хочу сказати, що українське кіно, воно використовує локації, скажем так “Галичина-Правобережжя-Гетьманщина”.

А умовний ПіСУАР – ні в московитському кінотілівізорі не показаний, ні в сучасному українському. Тобто вони залишаються територією без мови, без літератури своєї, без кіна (ну ок, Жадан-Лодигін із їхніми “Ворошиловградом”/”Диким полем”, але це виняток).

І це абсолютно логічно. Бо ця територія досі не визначилася, що вона Україна. Такий зденаціоналізований постсовок (а у когось в голові і без “пост”). Кому він потрібен, щоб знімати про цю територію фільми?

І так насправді у всьому. Або ця територія все-таки визначиться, що вона – Україна, із усіма відповідними атрибутами, мовними і т. ін. Або вона – ні, не стане Московією, а див. Абхазія, Придністров’я та інші убогості.