Шведські вчені вперше з’єднали протез руки безпосередньо з нервовими закінченнями людини, дозволяючи цим самим рухати пальцями за допомогою свого розуму і навіть відчувати тактильні відчуття. Про це напередодні повідомив сайт Naked Science.

Дослідники з Технологічного університету Чалмерса в Гетеборзі і біотехнологічної фірми Integrum AB створили протезну руку в рамках амбітної європейської дослідницької програми по протезуванню кінцівок DeTOP.

Хірурги прикріпили протез до двох кісток передпліччя (променевої та ліктьової) жінки за допомогою титанових імплантатів і підключили 16 електродів безпосередньо до її нервів та м’язів, що дозволило їй контролювати руку за допомогою думок і задіяти її, щоб зав’язувати шнурки і набирати текст на клавіатурі.

Це перший клінічно життєздатний, спритний і чутливий протез руки, придатний для використання в реальному житті. На опублікованому відеоролику видно, як жінка використовує імплантат для маніпулювання віртуальною рукою на екрані комп’ютера, тобто ще до того, як було встановлено сам фізичний протез.

Звичайні протези рук спираються на електроди, які подають обмежені і ненадійні сигнали, що дозволяють контролювати тільки пару грубих рухів, наприклад, стискання долоні в кулак. Сучасні протези рук також мають обмежений сенсорний зворотній зв’язок. Вони не забезпечують тактильні або кінететичні відчуття, тому людина при використанні протеза міже покладатися тільки на зір.

Вживлюючи електроди в нерви, дослідники можуть електрично стимулювати їх, що призводить до того, що пацієнт сприймає відчуття, що виникають в протезі.