Алькатрас – острів в затоці Сан-Франциско, на якому до 1963 року перебувала відома в’язниця. Тут містилися Аль Капоне, Джордж Бернс і інші хлопці з дуже крутим характером. Втекти звідси вважалося практично неможливим в першу чергу через крижані води затоки і 10 видів акул, які в ньому мешкають.

Офіційно вважається, що за всю історію американської в’язниці Алькатрас звідти нікому не вдалося втекти.

В’язниця розташована на острові, знаходиться в двох кілометрах від материка і добре охороняється. З 1934 по 1963 роки в Алькатрасі відбулося 14 спроб втечі більшість втікачів були спіймані або застрелені. Але в цьому ряду є один виняток, втеча Френка Лі Морріса та братів Енглін, яка стала єдиною успішною за всю історію в’язниці.
Коли Френк потрапив до Алькатрасу, йому було 33 роки. Своє дитинство він провів в притулках і з юнацьких років мав проблеми з законом.У Алькатрасі Френк зустрів старих друзів братів Джона і Клеренса Енглін. Вони разом сиділи в тюрмі в Атланті. До Алькатрасу брати потрапили за пограбування банку. Ледве потрапивши до в’язниці, Френк почав шукати варіанти втечі.
План втечі був такий, друзі повинні були вибратися до зовнішньої стіни і покинути проклятий острів на надувному човні.

Човен вирішили зробити з гумових плащів, які адміністрація в’язниці видавала в‘язням. На виготовлення човна пішло 50 плащів, частина з них була подарована іншими ув’язненими, а частину довелося вкрасти.
Поруч з камерами змовників проходив технічний коридор, щоб в нього потрапити, потрібно було прокопати стіну камери.
Для риття діри в стіні пристосували мотор від пилососа, до якого була прикручена сталева ложка. Роботи велися в «музичну годину» тому охорона в’язниці за загальним шумом не чула ніяких підозрілих звуків. Вдень підкоп маскували за допомогою фальш-стіни.
Нарешті, все було готово. 11 червня 1962 року о 21:30 друзі покинули свої камери. Щоб приспати пильність охорони, вони поклали на подушки штучні голови, зроблені з пап’є-маше і прикрили їх ковдрами.
Голови були дуже схожі на справжні, навіть волосся на них були натуральними, їх зібрали в тюремній перукарні. Втікачі залізли по трубах на дах в’язниці і спустилися по зовнішній стіні.
Після цього вони спустилися на берег, де знайшли сліпу пляму для прожекторів, надули човен за допомогою переробленої гармошки, наділи саморобні спасжилети з водотоивких плащів і попливли з острова.

Вранці у в’язниці оголосили тривогу, почалися пошуки, але втікачів так і не знайшли. З Алькатраса ще ніхто не йшов живим, тому влада оголосила, що Френк і брати Енглін потонули.
ФБР, маршали США і поліція влаштували колосальну пошукову операцію, але знайшли тільки здутий човен, залишки спасжилету і гаманець одного з Енглінів із записами про друзів і родичів. У підсумку вирішили, що всі троє загинули при спробі переплисти протоку. До недавнього часу офіційно вважалося, що нікому не вдавалося вибратися з Алькатраса на свободу.
У 1979 році був знятий фільм «Втеча з Алькатраса» (Escape From Alcatraz) за участю Клінта Іствуда, який зіграв Френка Морріса.
Журналісти та експерти продовжували цікавитися цим випадком, і дійшло навіть до спроби моделювати погоду і течію в протоці в ніч втечі. Виходило, що між північчю і вранці умови були цілком сприятливими і човен міг досягти іншого берега. У 2012 році Міністерство юстиції США про всяк випадок попросило експертів змоделювати на комп’ютері, як могли б виглядати втікачі через 50 років.
Справа про втечу ув’язнених з в’язниці Алькатрас було відновлено через багато років після закриття. В 2013 році ФБР отримало лист від людини, яка підписала як Джон Енглін – один з трьох злочинців, які намагалися втекти з острова в 1962 році і вважалися загиблими. Можливо, для цієї знаменитої трійці, про яку зняли фільм з Клінтом Іствудом, все скінчилося не так, як написано в офіційному висновку.
При цьому родичі Енглін і Морріса не раз заявляли, що втікачі дзвонили і надсилали їм листівки.Сестра Джона і Кларенса Енглін все життя стверджувала, що їм вдалося втекти до Мексики і сховатися. Але ФБР до її розповідями відносилося скптично – до 2013 року, коли бюро отримало лист, написаний від руки і підписана Джоном Енгліном, повідомляє The Telegraph.
«Мене звати Джон Енглін. Я втік з Алькатраса в червні 1962 року з своїм братом Кларенсом і Френком Морісом. Мені 83 роки, і я в поганій формі. У мене рак.
Так, нам всім вдалося втекти в ту ніч, але ми ледь вижили! Френк помер в жовтні 2005 року. Його могила знаходиться в Олександрії, на плиті інше ім’я. Мій брат помер в 2011 році. Якщо ви оголосите на телебаченні, що обіцяєте відправити мене в тюрму не більше ніж на рік і надасте мені лікування, я напишу вам знову і точно вкажу, де я перебуваю. Це не жарт, все реально і чесно. »
ФБР чекало п’ять років, перш ніж оприлюднило лист, оскільки у агентів були обґрунтовані сумніви в його автентичності.Однак справа знову було відкрито, тепер влада офіційно шукала Джона Енгліна. Втім, швидше за все, він вже помер, якщо дійсно хворів на рак і протягом п’яти років не отримував ніякої допомоги.
Алькатрас, «бакланів острів» в перекладі з іспанської, був побудований в 50-і роки 19-го століття як військова фортеця. При фортеці була в’язниця, де спочатку тримали дезертирів з армії Півночі і військових злочинців.
В 1933 році острів перейшов до відомства міністерства юстиції. Тут сидів, зокрема, Аль Капоне, і йому навіть вдалося вийти – але тільки після закінчення терміну.
Всього з в’язниці намагалися втекти 36 осіб, 23 зловили, а інші були або застрелені під час втечі, або потонули. Принаймні, так вважалося раніше. В 1963 році, менш ніж через рік після втечі Джона Енгліна, в’язницю закрили. Зараз туди возять екскурсії з Сан-Франциско.
До речі, втекти з Алькатраса можна і в наш час.
Escape from Alcatraz – гонка для триатлетів культова і бажана. Незважаючи на те що реєстраційний внесок великий (750 USD), серед тисяч потенційних учасників доводиться проводити лотерею, в якій розігрується 1500 слотів з 2000 можливих. Решта 500 віддають атлетам категорії PRO, учасникам благодійних програм і спортсменам, кваліфікований через інші старти.
Також можна кваліфікуватися через одну з інших гонок серії Escape Triathlon. Ну і ніхто не відміняв вхід через спонсорів та благодійні організації.
Дистанція оригінальна – 2,4 км плавання, 29 км на велосипеді, 13 км бігу. При цьому після масового стрибка з порома плисти доводиться при температурі води від 10 до 16 градусів, а їхати і бігти – по крутих пагорбах Сан-Франциско.
Ще одна фішка бігового етапу – знамениті піщані сходи (Sand Ladder) з 400 сходами. Багато піднімаються по ній швидким кроком, тримаючись за мотузкові перила, але професіонали біжать і тут. Для сходів придуманий навіть окремий залік.
Зрозуміло, що пріоритет для організаторів – безпека спортсменів. Плавальний етап контролюється великою кількістю рятувальників на човнах.При гострій необхідності учасникам дозволяється ненадовго залізти в човен, щоб перепочити або зорієнтуватися.
Ліміт часу для плавання – 1 година. Але навіть якщо ви не вкладетеся, вас не дискваліфікують, а підвезуть до берега і дозволять продовжити гонку. Що стосується страшних акул, вони в затоці Сан-Франциско дрібні і людьми не цікавляться. Великі заходять лише зрідка, щоб пополювати на тюленів. Інша морська живність для триатлетів не є небезпечною.
Гонка дуже важка і новачкам не рекомендується. Проте учасники від неї зазвичай в захваті. «Такого красивого і комфортного плавання у мене не було з часів Босфору і якби не перебіг великі хвилі, то я б, напевно, пішов на друге коло до острову », – пише Артем Калабин.
Схожі емоції у нього було і від бігового етапу: «Такою гарної дистанції, напевно, немає більше ніде. Її слід пробігти, навіть не беручи участь в цій гонці ».
Для більшості спортсменів у «Втечі з Алькатраса» головне участь, а не перемога. Це враження на все життя, а медаль фінішера напевно буде передана онукам в урочистій обстановці.

Але і свої герої в гонці, зрозуміло, є. Так, чемпіон світу IRONMAN 70.3 – 2007 Енді Поттс вигравав її 6 разів, срібний призер Олімпіади-2000 Мішель Джонс – 8. Їй же належить жіночий рекорд траси 2:08:54 (2004). Абсолютно кращий час в тому ж році показав Симон Лессінг – 1:54:41.
Перемога в Сан-Франциско прикрашає резюме і інших відомих триатлетів. Зокрема, Поли Ньюбі-Фрейзер, Кріса Маккормака і Хав’єра Гомеса.